Wielkopostny GPS

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

KIELCE  6-8 marca 2023

Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Niebieskie. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

dobrze wiemy, ze podróżując można łatwo zgubić drogę. Wystarczy czasami chwila nieuwagi, by przegapić odpowiedni zjazd z autostrady… Kiedyś pomagały nam mapy, teraz mamy GPS. I w życiu duchowym potrzebny jest taki GPS, który podpowie nam kiedy nawrócić, zmienić pas…by dotrzeć do celu, a cel to NIEBO.
W sobotę chwile refleksji przeżywali nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Ksiądz Jarosław zwrócił szczególną uwagę na dwa C, czyli Czas i Ciszę – tak bardzo ważne w naszym życiu. Ciszę (której tak mało) – by w niej usłyszeć głos Boga i Czas (który ma się wrażenie, że się stale kurczy) – by znaleźć chwilę na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Nasza szkolna, rekolekcyjna nawrotka rozpoczęła się w poniedziałkowy poranek. Zamiast typowych lekcji odbywały się zajęcia tematyczne. W każdy dzień były nauki rekolekcyjne głoszone przez ks. Daniela – salwatorianina. Ks. Daniel podkreślił wartość PRZYJAŹNI, która oparta na PRAWDZIE prowadzi nas do wspólnych relacji – wspólnoty – KOMUNII. Przypomniał, że najlepszym przyjacielem jest JEZUS – to On zna nas najlepiej i On ma dla nas zawsze czas. Nawet wtedy, gdy zdaje się nam, że nikt nas nie słucha i nie rozumie, ba – samych siebie nie rozumiemy, to On czeka na nas gotowy, aby wysłuchać i zrozumieć.

Był to również czas na budowanie relacji klasowych. Bo czy wspólna praca nad projektami, biblijną pantomimą, czy też grupowy quiz wiedzy religijnej nie jest też niejako sprawdzianem czy potrafimy razem być, pracować i cieszyć się z przebywania razem?

Ani ty ani ja ani nawet cały świat.
Ani ręka ani noga, nie potrafią żyć bez Boga.
Potrzebuję Cię, Ty przebaczasz mi mój grzech.
Potrzebuję Cię, Ty oczyszczasz serce me.
Potrzebuję Cię, i na dobre i na złe.
Potrzebuję Cię, Panie Jezu ratuj mnie!

Był też czas na wspólną modlitwę, śpiew, sakrament pojednania. A to wszystko po to by doświadczyć na wspólnej Eucharystii, ze każdy z nas potrzebuje siebie nawzajem, a Jezus – wierny Przyjaciel gromadzi nas przy wspólnym stole, daje nieustannie Siebie i błogosławi nam każdego dnia.