“Wolność kocham i rozumiem”

 

Moja Ojczyzna to historia,
Pamięć o poległych za nasz kraj,
Pamięć o tysiącach bohaterów
Niezłomnych jak stal!

Uwierz, Polsko!
Naszej wiary nie zabraknie nam!
Żaden wróg
Nie zwycięży Boga w nas!
Z Bogiem zawsze
Pokonamy każde zło
Dopomóż Boże nam,
Dopomóż nam
.

Słowa i nuty pieśni „Moja Ojczyzna” wybrzmiały na uroczystej akademii, która odbyła się 10 listopada 2022 roku w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach. Podczas tego specjalnego spotkania w szkolnych murach społeczność uczniowska i nauczyciele uczcili Święto Niepodległości. Przed 104 laty, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność, o której marzyły pokolenia rodaków przez długi okres niewoli narodowej.
Za upragnioną wolność ojczyzny płacili krwią i cierpieniem Polacy w zrywach powstań listopadowego i styczniowego, a potem legioniści gromadzący się pod wodzą Józefa Piłsudskiego. Dzięki rocznicowym uroczystościom przypominamy i upamiętniamy bohaterstwo i trud polskich patriotów.
W zorganizowanie naszej uroczystości zaangażowali się uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczyniami. Dyrekcja, kadra pedagogiczna i dzieci z klas 1-3 wysłuchali montażu słowno-muzycznego, który wprowadził wszystkich w klimat zadumy i  patriotycznej refleksji.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Zgromadzonym zaprezentowano poezję i muzykę, przypominając przepełnioną bólem i cierpieniem historię niewoli i odrodzenia państwa polskiego oraz akcentując wyrazy wdzięczności wobec tych, którym zawdzięczamy własne
państwo. Przekazywane treści zostały wzmocnione talentami wokalnymi i recytatorskimi drugoklasistów.
Akademia miała przypomnieć o trudnej przeszłości naszej ojczyzny i skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności w życiu człowieka i narodu. Warto pamiętać o słowach świętego Jana Pawła II: „Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności”.
Nasi przodkowie, którzy chwytali za broń i przyczynili się do odzyskania niepodległości, położyli podwaliny, aby nasze życie mogło być wolne i godne.


A w starszych klasach nieco inaczej:

11 listopada to bardzo ważna data – symbol walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo Polaków, dzięki którym polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Z tej okazji wyrażamy radość, iż żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.
Społeczność szkolna, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, była nie tylko odświętnie ubrana, ale również miała przypięte symboliczne biało-czerwone kotyliony. Od samego rana dało się odczuć patriotyczną atmosferę.
W części oficjalnej wyświetlono wzruszający film „Niepodległa”. Prowadzące Zuzanna Barabasz oraz Daria Naumiuk powitały Siostrę Dyrektor, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz wszystkich uczniów. Później wprowadzono sztandar i wspólnie odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego” włączając się tym do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały trzy bardzo zdolne uczennice – Aleksandra Szczepanek, Hanna Wróbel oraz Gabriela Papińska, które wykonały kilka patriotycznych utworów. W tle mogliśmy podziwiać występ taneczny wykonany przez Marię Bysiecką, Helenę Kocańdę oraz Oliwię Sarek.
Pokazy naszych uczennic wypadły niesamowicie interesująco i zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.
W kolejnej części uroczystości wyemitowano film „Niepodległość”, po czym prowadzące przybliżyły historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość; przywołały działaczy niepodległościowych, twórców II Rzeczypospolitej, żołnierzy, powstańców i jej obrońców, m.in. gen. Tadeusza Kościuszkę, legionistów Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Dąbrowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego.
Wyświetlono także filmik, który nagrali uczniowie. Wcielili się oni w dziennikarzy, przepytywali swoich kolegów i koleżanki oraz nauczycieli. Podczas akademii wystąpił także chór, który zaprezentował cztery pieśni patriotyczne. Do wspólnego śpiewania została zaproszona również publiczność. Zamykająca akademię piosenka „Wolność” Chłopców z Placu Broni podkreśliła znaczenie wolności jako niezbywalnego i koniecznego warunku ludzkiej egzystencji. Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na klasowy patriotyczny strój. Bezapelacyjnie zwyciężyła klasa 4 „a”, która otrzymała słodki upominek.
Uroczystość podsumowała Siostra Dyrektor, która zwróciła uwagę na godny strój, przypięcie kotylionu, wysłuchanie apelu z powagą, spokojem i zaangażowaniem oraz podkreśliła, iż jest to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu. Patriota to osoba, która codziennie szanuje symbole narodowe, takie jak flaga i pamięta o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach oraz rocznicach.

10 listopada okazał się wyjątkowo udany i raz jeszcze serdecznie dziękujemy organizatorom za wspaniale przygotowaną uroczystość, która na długo zagości w naszych sercach i pamięci. Lekcja historii została zaliczona na ocenę celującą.