Polska cudów

 

Nasza szkoła bierze udział w ministerialnym projekcie Poznaj Polskę.

Nie ma lepszego sposobu na poznanie i zapamiętanie niektórych wiadomości dotyczących historii, geografii i kultury naszego kraju jak zwiedzanie i doświadczenie piękna zakątków Polski. A ciekawych miejsc jest bardzo dużo, i wcale nie tak daleko od Kielc.

Klasy 1a i 3b wybrały się do Bochni i zwiedziły kopalnię soli. Natomiast klasy 2a i 2b odwiedziły fabrykę porcelany w Ćmielowie, a w drodze powrotnej nawiedziły Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Na wycieczkę wybierają się również ‘czwartaki’ – oni również do Ćmielowa z przystankiem w Opatowie.

Z dziennika podróży klasy 2:

9 maja 2022 r. uczniowie klas drugich z piosenką na ustach wyruszyli na wycieczkę, by odkryć  nowe, nieznane dotąd im miejsca na naszej Ziemi Świętokrzyskiej. Najpierw odwiedzili Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie z przewodnikiem zwiedzali starą część fabryki, razem weszli do wnętrza starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany. Wzięli udział w pokazie ręcznej produkcji porcelanowej figurki, poznali tajemnicę różowej porcelany, jednym słowem wszystkimi zmysłami odkrywali świat porcelany. Następnie wzięli udział w warsztatach ceramicznych, podczas których pod kierunkiem instruktora wykonywali różę z masy porcelanowej, którą zabrali do domu. Kolejną atrakcją tego dnia był pobyt na Świętym Krzyżu, tam zwiedzaliśmy kompleks klasztorny: bazylikę, kaplicę z relikwiami Krzyża Świętego, którymi o. Michał nas pobłogosławił, krużganki, kryptę i wieżę widokową. Był też czas, aby spędzić trochę czasu na polanie, była wspaniała pogoda i oczywiście na kupno pamiątek. Zmęczeni ale pełni wrażeń z udanej wycieczki, radości i uśmiechu na twarzy wróciliśmy do Kielc, gdzie czekali na nas rodzice. “Ach kieleckie takie cudne, gdzie jest taki drugi kraj, tu przeżyjesz chwile cudne, tu przeżyjesz życia maj…” 

i z dziennika klasy 1a i 3b

Dnia 29 kwietnia 2022 klasa 3B i 1A wybrała się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza oraz Kopalni Soli Bochnia. W Nowym Wiśniczu uczniowie zwiedzali Zamek Lubomirskich, odbyli warsztaty alchemiczne oraz podróż w czasie w technologii VR – 360°. Kopalnia Soli Bochnia również była bardzo ciekawą atrakcją. To właśnie tutaj, w podziemnych górach uczniowie dotknęli tajemnicy. Trasa liczyła blisko 3km. Prowadziła przez ciasne chodniki oraz przedziały drabinowe. Jej przejście wymagało dobrej kondycji fizycznej. Ale warto było podjąć wyzwanie, bowiem w żadnym innym miejscu nie ma tak pięknych, surowych formacji skalnych odkrytych przez górników. Uczniowie wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi i bogatsi w wiedzę!